گرفتگی عروق کرونر


مهمترین علت پیدایش بیماریهای -قلبی -عروقی ،تصلب شراین می باشد

چندین ریسک فاکتور موثر در گرفتگی عروق کرونر شناخته شده است که انها را به دو دسته قابل کنترل وغیر قابل کنترل تقسیم می کنند که باید عوامل قابل کنترل را به حداقل ممکن برسانیم

Aـ غیر قابل کنترل:
جنسیت ، سن ، وراثت‌ و …

Bـ قابل کنترل:
۱ـ فشار خون بالا
۲ـ استعمال دخانیات به خصوص سیگار
۳ـ کلسترل بالا یا کلسترول بد ( LDL )
4ـ ورزش نکردن
۵ـ چاقی
۶ـ دیابت
۷ـ استرس
۸ـ رژیم نامناسب غذایی

با حذف عوامل خطر ساز همچون کنترل چربی، قند و فشار خون، عدم استعمال دخانیات ، تغذیه سالم و وارد کردن ورزش و تحرک به برنامه عادی روزانه می توان از تنگی ۷۰ درصدی عروق قلب پیشگیری کرد.

همچنین استفاده از روغن‌ های نباتی جامد (روغن های ترانس ‌بالا و غیراستاندارد اشباع ‌شده) یکی از مهم‌ ترین عوامل خطر هستند. و با وجود هشدارهای وزارت بهداشت هنوز هم این روغن‌ ها در پخت فست ‌فود‌ها چندین بار استفاده می ‌شوند، به‌ طوری که حتی رنگ آن ها رو به تیرگی می ‌رود و بعد از سرد شدن هم منجمد می ‌شوند.نشانه های مهم بیماریهای قلبی

۱- درد قفسه سینه :
این درد فشارنده در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می شود و ممکن است به گردن ، دستها ، پشت ویا شکم هم انتشار یابد .

آنژین صدری اغلب هنگام کارهای بدنی یا فشارهای روحی و روانی که فعالیت قلب افزایش پیدا می کند ، بروز می نماید و معمولا با استراحت ی نیتروگلسیرین زیرزبانی تسکین می یابد اگر درد با استراحت یا چندین دقیقه پس از مصرف قرص زیر زبان بهبود نیافت و ویزه اگر همراه با تنگی نفس ، تهوع و تعرق شدید بود ، ممکن است نشانه سکته قلبی باشد .

بدلیل اختلال در اعصاب محیطی ، شدت نشانه های بیماری قلبی در افراد دیلبتی ممکن است کمتر از میزان مورد انتظار باشد .

از این رو شما که به دیابت مبتلا هستید باید بطشتر مراقب باشید و بموقع به پزشک مراجعه کنید البته درد های سینه فقط نشانه بیماری قلبی نیست و ممکن است در اثر بیماری گوارشی یا ریوی نیز پدید آید . ۲- تنگی نفس :
احساس تنگی نفس می تواند از نشانه های بیماری عروق کرونر قلب باشد گرچه در بسیاری از بیماریهای تنفسی و … نیز این حالت پدید می آید.

۳- تپش قلب :
در این وضعیت ، فرد بطور ناراحت کننده ای ضربان قلب خود را احساس می کند . تپش قلب در حالتهای اضطراب و برخی بیماریهای دیگر قلبی نیز ممکن است پدیدار شود.

۴ – خیز یا ادم :
در مراحل پیشرفته تر بیماری قلبی که کارکرد پمپ قلب اشکال پیدا می کند ، مایع موجود در بافتهای بدن بطور کامل تخلیه نمی شود و در زیر جلد انباشته می گردد. البته خیز یا آدم در نتجه بطماریهای وتریسی پاها ، بیماری کبد ، اختلالات کلیوی و … نیز ممکن است پدید آید .

اصول پیشگیری از بیماریهای قلب و عروق در افراد دیابتی
۱- چربی بویژه کلسترول خون خود را کاهش دهید .
کلسترول که نوعی چربی است ، در پیدایش و گسترش تصلب شراین نقش مهمی دارد زیرا می تواند در دیواره رگها رسوب کند و همراه با عوامل دیگر به تنگی و بسته شدن سرخرگها بیانجامد .

کلسترول دو نوع مهم دارد

۱ – کلسترول بد LDL که موجب بسته شدن رگها و بیماری قلبی -عروقی می شود

۲-کلسترول خوب (LDH) که کلسترول اضافی بدن را از بافتها خارج می کند و خطر بیماری قلبی را می کاهد .

نوعی از کلسترول که باید غلظت کمی در خون داشته باشد ، همان نوع بد یا LDL است .
شما می توانید با مصرف غذاهای پرچربی و رعایت توصیه های پزشکتان ، چربی خون خود را در سطح مناسب نگه دارید .

۲- فشار خون خود را کنترل کنید .
فشار خون بالا افزون براینکه فشار بیشتری برقلب وارد می سازد و نیاز آن بخون را افزایش می دهد ، روند تصلب شراین را تسریع می کند. و سبب آسیب اعضای گوناگون بدن هم می شود .

۳ – وزن خود را در حد مطلوب نگه دارید .
چاقی عامل خطر مهمی برای افزایش فشار خون است .همچنین چاقی یا اضافه وزن موجب افزایش مقاومت سلولهای بدن نسبت به انسولین می شود.
شما باید زیر نظر یک پزشک یا متخصص تغذیه وزن بدنتان را به میزان متناسب با قد ، جنس وسن خود برسانید

۴ – سیگار نکشید
استعمال دخانیات سبب افزایش ضربان قلب و در نتیجه کار قلب می شود و فشار خون را هم بالا می برد . همچنین سیگار با اثر روی عوامل انعقادی و نیز تغلیظ خون ، احتمال تشکیل لخته و بسته شدن سرخرگها را افزایش می دهد . افزون بر این ، سیگار با اثر بر روی رگهای کوچک ،
خونرسانی به بخشهای انتهایی اندام ها را مختل می کند و این عارضه در افراد دیابتی که گرفتاری اعصاب محیطی نیز دارند ، بسیار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزایش می دهد این آثار جدی از آثار سرطان زایی سیگار است .که موجب ناتوانی و مرگ خواهد شد . امروزه سیگار مهمترین علت قابل پیشگیری سرطان بشمار می رود .

۵- قند خون خود را کنترل کنید .
کنترل دقیق قند خون ، هم بطور مستقیم و هم بطور غیر مستقیم ، نقش مهمی در پیشگیری از بیماریهای عروقی می تواند داشته باشد .
۶ – فعالیت ورزشی منظم داشته باشید . پژوهشهای پزشکی نشان داده اند که داشتن یک زندگی کم تحرک ، صرف نظر از عوامل خطر دیگر ، احتمال دیابت ، چاقی و بیماری کرونر قلب را افزایش می دهد .
پیاده روی ، دوچرخه سواری ، تنیس روی میز ، باغبانی و دویدن آرام فعالیتهای بدنی هستند که اثر مفیدی بر تندرستی شما خواهند داشت .
توصیه می شود که روزانه ۳۰ دقیقه به فعالیتهای بدنی بپردازید این میزان فعالیت را می توانید در سه دوره ۱۰ دقیقه ای نیز انجام دهید .

افتخار ما اعتماد بیماران و خانواده آنها به تیم پزشکی ماست که روز به روز بیشتر می‌شود

تعداد بیماران حدود

تلفن مطب

88870933

88870934

88771216

آدرس

تهران - خیابان ولی عصر -سه راه توانیر- روبروی بیمارستان دی- ساختمان پزشکان دی - طبقه هشتم - شماره 1225